Ptasia Grypa – Luty 2017
Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. z 2016 r. poz. 2091).
W ostatnim czasie w kraju wykryto szereg ognisk ptasiej grypy, w których potwierdzono obecność wirusa o wysokiej zjadliwości HPAI) podtypu H5N8. Wystąpienie tego wirusa pod Gietrzwałdem jest 35 ogniskiem tej choroby w Polsce i pierwszym w naszym województwie.
Obecnie wykryty wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji:
-
zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt;
-
nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
-
nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
-
stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
-
stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
-
przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.
Za brak stosowania zasad bioasekuracji mogą być nakładane kary administracyjne.
Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/ratusz/comments.php on line 82